Perelhető vagyok, ha a ChatGPT-t használom? Megszólalt az állami hivatal

Perelhető vagyok, ha a ChatGPT-t használom? Megszólalt az állami hivatal

A mesterséges intelligenciával kapcsolatban nagyon sok etikai kérdés merült fel, különösen azóta, hogy egy évvel ezelőtt a Chat GPT része lett az életünknek. Ehhez szorosan kapcsolódik a kérdés, hogy a gép segítségével létrahozott tartalmak kinek a szellemi tulajdonát képezik. Kell-e tartanunk egy szerzői jogi pertől, ha segítségül hívjuk a mesterséges intelligenciát egy esszé megírásakor vagy ha létrehozunk egy grafikus tartalmat? Hogy áll jelenleg az európai jogi szabályozás? Többek között erről kérdeztük Lábody Péter jogászt, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnökhelyettesét, az Információs Társadalom Kutatóintézet kutatóját.

Van egy ország Európában, ahol megtiltanák a kormányzati alkalmazottaknak a ChatGPT használatát

Van egy ország Európában, ahol megtiltanák a kormányzati alkalmazottaknak a ChatGPT használatát

A holland kormány ideiglenesen megtiltaná a köztisztviselőknek, hogy mesterséges intelligenciával (MI) működő szoftvereket használjanak, mint a ChatGPT és a Bard chatbotok vagy a Dall-E és a Midjourney képgeneráló programok - derül ki Alexandra van Huffelen digitális ügyekért felelős államtitkár javaslattervéből, amelyet csütörtökön ismertetett a Volkskrant című napilap.

Műgyűjtés jogi szemmel - Új kötet jelent meg

Műgyűjtés jogi szemmel - Új kötet jelent meg

A Médiatudományi Intézet 2023. október 10-én publikálta Kiss Zoltán Károly kulturális és szerzői jogi területen tevékenykedő jogász A vizuális és az audiovizuális alkotók díjazása című kötetét.

A feje tetejére állt a zene világa: megrettentek, és agresszív harcba kezdtek az iparág leviatánjai

A feje tetejére állt a zene világa: megrettentek, és agresszív harcba kezdtek az iparág leviatánjai

A generatív mesterséges intelligencia a kreatív iparágak közül nemcsak a vizuális művészet paradigmáit írja át, hanem a zenegyártási folyamatot is újabb mechanizmusokkal teszi a széles tömegek számára sokkal hozzáférhetőbbé és olcsóbbá. A streaming oldalakon tömegével tűnnek fel AI által generált zeneszámok, amelyeket a legnagyobb lemezkiadók nem győznek tűzzel-vassal irtani. A zenekészítés demokratizálódása jó dolognak tűnik, az illegális letöltésektől két évtizeddel ezelőtt traumatizált iparág szereplői ugyanakkor felkészültek arra, hogy minden áron megvédjék a piaci részesedésüket. Cikkünkben utánajártunk, milyen generatív zenekészítő szoftverek érhetők el a piacon, és hogyan reagáltak az AI-robbanásra a zenevilág szereplői.

Mindenki az emberiséget szolgasorba taszító gépektől retteg, de van néhány terület, ahol már most felbecsülhetetlen károkat okoz  a mesterséges intelligencia

Mindenki az emberiséget szolgasorba taszító gépektől retteg, de van néhány terület, ahol már most felbecsülhetetlen károkat okoz a mesterséges intelligencia

A generatív mesterséges intelligenciák felbukkanásával sokan azonnal az emberiség végét vizionálták, egy olyan mindenható gépi értelemtől tartva, amely előbb-utóbb igába hajtja a civilizációnkat. Ha ez a jövőkép meg is marad egy közhelyes science fiction film forgatókönyvének, a mesterséges intelligencia nyakló nélküli fejlesztése ettől függetlenül számos veszélyt rejteget magában, és bizonyos területeken már most súlyos anyagi és környezeti károkat okoz. Cikkünkben ezeket vesszük sorra.

Ráborította az asztalt a mesterséges intelligencia a zeneiparra - Azonnal ellentámadást indított a világ legnagyobb zenekiadója

Ráborította az asztalt a mesterséges intelligencia a zeneiparra - Azonnal ellentámadást indított a világ legnagyobb zenekiadója

A Universal Music Group (UMG), a világ legtöbb lemezkiadóját tömörítő médiavállalat felszólította a zenei streaming platformokat, hogy akadályozzák meg a mesterséges intelligencia-cégeket abban, hogy a zenegeneráló szolgáltatásaik fejlesztéséhez dallamokat, illetve dalszövegeket használjanak fel jogvédett dalokból – írja a Financial Times a UMG és a streaming platformok levelezésére hivatkozva.

Jobban védi a felhasználók érdekeit az új szerzői jogi törvény

Jobban védi a felhasználók érdekeit az új szerzői jogi törvény

Az online platformok működését szigorúbban szabályozza, a felhasználóikat pedig jobban védi a ma életbelépő, módosított szerzői jogi törvény. A modernizált jogszabály jelentősége abban rejlik, hogy több ponton is megkönnyíti a tartalmakhoz való hozzáférést és azok felhasználását, miközben meg is erősíti a szerzők és jogosultak helyzetét ebben a környezetben - tájékoztatta a Portfolio-t a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH)

Itt a nagy megállapodás: mégsem tiltják be a mémeket az EU-ban

Szerda este megszületett a megállapodás az Európai Parlament és a Tanács tárgyalói között a digitális szerzői jogokról, amelynek értelmében az alkotók, újságírók jobb tárgyalási pozícióban lesznek az internetóriásokkal szemben. Fontos egyúttal, hogy a szerzői jogi szabályzás a szólásszabadságot továbbra is fenntartja.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ursula von der Leyen kiforgatja az EU-t mind a négy sarkából
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.