A mesterséges intelligenciával kapcsolatban nagyon sok etikai kérdés merült fel, különösen azóta, hogy egy évvel ezelőtt a Chat GPT része lett az életünknek. Ehhez szorosan kapcsolódik a kérdés, hogy a gép segítségével létrahozott tartalmak kinek a szellemi tulajdonát képezik. Kell-e tartanunk egy szerzői jogi pertől, ha segítségül hívjuk a mesterséges intelligenciát egy esszé megírásakor vagy ha létrehozunk egy grafikus tartalmat? Hogy áll jelenleg az európai jogi szabályozás? Többek között erről kérdeztük Lábody Péter jogászt, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnökhelyettesét, az Információs Társadalom Kutatóintézet kutatóját.
A holland kormány ideiglenesen megtiltaná a köztisztviselőknek, hogy mesterséges intelligenciával (MI) működő szoftvereket használjanak, mint a ChatGPT és a Bard chatbotok vagy a Dall-E és a Midjourney képgeneráló programok - derül ki Alexandra van Huffelen digitális ügyekért felelős államtitkár javaslattervéből, amelyet csütörtökön ismertetett a Volkskrant című napilap.
A Médiatudományi Intézet 2023. október 10-én publikálta Kiss Zoltán Károly kulturális és szerzői jogi területen tevékenykedő jogász A vizuális és az audiovizuális alkotók díjazása című kötetét.
Egy amerikai bíróság úttörő jelentőségű ítéletében megállapította, hogy a mesterséges intelligencia által emberi közreműködés nélkül létrehozott műalkotások az Egyesült Államok joga szerint nem részesülhetnek szerzői jogvédelemben - írja a Reuters.
A generatív mesterséges intelligencia a kreatív iparágak közül nemcsak a vizuális művészet paradigmáit írja át, hanem a zenegyártási folyamatot is újabb mechanizmusokkal teszi a széles tömegek számára sokkal hozzáférhetőbbé és olcsóbbá. A streaming oldalakon tömegével tűnnek fel AI által generált zeneszámok, amelyeket a legnagyobb lemezkiadók nem győznek tűzzel-vassal irtani. A zenekészítés demokratizálódása jó dolognak tűnik, az illegális letöltésektől két évtizeddel ezelőtt traumatizált iparág szereplői ugyanakkor felkészültek arra, hogy minden áron megvédjék a piaci részesedésüket. Cikkünkben utánajártunk, milyen generatív zenekészítő szoftverek érhetők el a piacon, és hogyan reagáltak az AI-robbanásra a zenevilág szereplői.
A Grammy-díjak kiosztása mögött álló Amerikai Hanglemez-akadémia nemrég frissítette a szabályait, és közölte, hogy azok az alkotások, amelyek mögött nem áll emberi szerző, semmilyen kategóriában nem nevezhetők a díjra - írja a Cybernews.
A generatív mesterséges intelligenciák felbukkanásával sokan azonnal az emberiség végét vizionálták, egy olyan mindenható gépi értelemtől tartva, amely előbb-utóbb igába hajtja a civilizációnkat. Ha ez a jövőkép meg is marad egy közhelyes science fiction film forgatókönyvének, a mesterséges intelligencia nyakló nélküli fejlesztése ettől függetlenül számos veszélyt rejteget magában, és bizonyos területeken már most súlyos anyagi és környezeti károkat okoz. Cikkünkben ezeket vesszük sorra.
A Universal Music Group (UMG), a világ legtöbb lemezkiadóját tömörítő médiavállalat felszólította a zenei streaming platformokat, hogy akadályozzák meg a mesterséges intelligencia-cégeket abban, hogy a zenegeneráló szolgáltatásaik fejlesztéséhez dallamokat, illetve dalszövegeket használjanak fel jogvédett dalokból – írja a Financial Times a UMG és a streaming platformok levelezésére hivatkozva.
A Getty Images beperelte a mesterséges intelligenciát fejlesztő Stability AI-t, azzal vádolva a céget, hogy több mint 12 millió Getty-képet használt fel jogosulatlanul a mesterséges intelligencia alapú képgeneráló eszközének betanításához - írja a Reuters.
Egy új orosz törvényjavaslat a külföldi filmek „kötelező engedélyeséséről” lehetővé tenné, hogy az oroszországi mozik legálisan vetítsenek kalózfilmeke -írja a Cybernews.
Globálisan 5,3 százalékkal, 9,6 milliárd euróra növekedtek 2021-ben a világszerte beszedett szerzői jogdíjak, de még nem érték el a pandémia előtti, 10 milliárd euró fölötti szintet.
Kevesen tudják, hogy egyfajta holt tőkét jelentenek azok a szoftverlicencek, amelyekre már nincs szüksége egy cégnek, vagy akár soha nem is használta őket. Pedig az ilyen licencek a legtöbb esetben jogszerűen értékesíthetők.
Az online platformok működését szigorúbban szabályozza, a felhasználóikat pedig jobban védi a ma életbelépő, módosított szerzői jogi törvény. A modernizált jogszabály jelentősége abban rejlik, hogy több ponton is megkönnyíti a tartalmakhoz való hozzáférést és azok felhasználását, miközben meg is erősíti a szerzők és jogosultak helyzetét ebben a környezetben - tájékoztatta a Portfolio-t a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH)
Szerda este megszületett a megállapodás az Európai Parlament és a Tanács tárgyalói között a digitális szerzői jogokról, amelynek értelmében az alkotók, újságírók jobb tárgyalási pozícióban lesznek az internetóriásokkal szemben. Fontos egyúttal, hogy a szerzői jogi szabályzás a szólásszabadságot továbbra is fenntartja.
Nagy többséggel megszavazta vitatott szerzői jogi szabályozási tervezetét szerdán az Európai Parlament plenáris ülése.
Donald Trump lépéseire figyelnek a befektetők.
Ez bizony kevesebb eladáshoz fog vezetni, és munkahelyek kerülhetnek veszélybe.
Korábbi feszültségek állhatnak a háttérben.
A múlt évben 1,4 milliárd turista utazott világszerte.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?